Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. I SA/Po 1157/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w A. decyzją z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm. - w skrócie: "O. p.") oraz z art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 - w skrócie: "u.g.h.") wymierzył A. Z. (dalej także jako: strona lub skarżący) karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że funkcjonariusze celni w dniu 12 maja 2011 r. w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w B., przy ul. C. w "Q.", w którym działalność gospodarczą prowadzi A. Z., ustalili, że znajduje się tam podłączone do sieci elektrycznej, włączone i gotowe do gry urządzenie elektroniczne o nazwie [...] nr [...], bez numeru poświadczenia rejestracji. Na podstawie umowy najmu powierzchni użytkowej nr [...] zawartej w dniu 28 lutego 2011 r. pomiędzy A. Z. (wynajmującym) a X. Sp. z o.o. (najemcą) stwierdzono, że właścicielem automatu do gier jest spółka X.. Przedmiotem umowy jest oddanie do wyłącznego używania spółce powierzchni użytkowej lokalu "Q.", (2 m²) w celu urządzania i prowadzenia przez spółkę gier na automatach zręcznościowych. Za wynajem strona otrzymywała kwotę [...] zł, przy czym wysokość tego wynagrodzenia ulegała zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu, w którym automaty nie były eksploatowane. Suma ta obejmowała koszt stałego dostarczania energii elektrycznej. Wynajmujący był zobowiązany m.in. do umożliwienia swobodnego dostępu do automatu najemcy lub osobom upoważnionym przez spółkę, do powiadomienia spółki o istotnych zmianach godzin otwarcia lokalu i o zamiarze przerwania pracy lokalu (z co najmniej 5 dniowym wyprzedzeniem) oraz powiadamiania o awariach, uszkodzeniach itp.