Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2016 r., sygn. V SA/Wa 1849/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak (spr.), Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Protokolant specjalista - Anna Szaruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi [...] Sp. z o.o. w [...] (dalej: skarżąca, spółka lub strona) była decyzja Dyrektora Izby Celnej w [...] (dalej: Dyrektor IC, organ odwoławczy lub II instancji) z [...] kwietnia 2015 r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] (dalej: Naczelnik UC lub organ I instancji) z [...] grudnia 2013 r., nr [...] wymierzającą karę pieniężną z tytułu urządzania poza kasynem gier na automacie. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W wyniku przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w dniu [...] grudnia 2010 r. kontroli przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych ujawniono w lokalu Restauracji Łącka , mieszczącym się w [...] przy ul. [...] włączony do zasilania i gotowy do eksploatacji automat o nazwie APEX HOT MAGIC FRUITS nr [...] . W wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono ponadto umowę o wspólnym przedsięwzięciu z dnia 5 sierpnia 2010 r. zawartą pomiędzy władającą lokalem [...] s.c. [...][...]ul. [...] a [...] Sp. z o.o., ul. [...] , [...]. Z treści przedmiotowej umowy wynika, że właścicielem i dysponentem odpowiedzialnym za eksploatację zainstalowanych w lokalu urządzeń do gier jest skarżąca Spółka.

Przeprowadzono grę testową, w trakcie której w drodze eksperymentu i odtworzenia możliwości gry wykazano, że gry urządzane na tych automatach mają charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny) i zawierają element losowości. Stwierdzono, że przedmiotowe automaty mają cechy określone w definicji automatu do gier zamieszczonej w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (aktualny tekst jednolity Dz.U. z 2015r., poz. 612 ze zm., dalej: u.g.h.). W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa karnego skarbowego określonego w art. 107 § 1 k.k.s., ww. automaty i środki pieniężne zostały zatrzymane do dalszego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00