Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 1512/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia[...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2012 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w [...] wymierzył [...] karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w dniu [...] sierpnia 2011 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni ustalili, że w lokalu o nazwie [...] mieszczącym się przy ul. [...] w [...], w którym działalność prowadzi [...], znajduje się urządzenie [...] o numerze [...], który swoim wyglądem przypomina automat do gier, na którym urządzane są gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. 2009 r., Nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej: "u.g.h.").
Na podstawie przedłożonej umowy o wspólnym przedsięwzięciu zawartej w dniu [...] sierpnia 2010 r., ustalono, że urządzenie należy do [...] sp. z o.o. w [...]. Funkcjonariusze przeprowadzili eksperyment - grę kontrolną, na podstawie której stwierdzili, że urządzenie stanowi automat do gier, a gry na nim mają charakter losowy i są urządzane w celach komercyjnych.
Ustalenia poczynione w toku kontroli stały się podstawą wszczęcia postępowania w sprawie wymierzenia stronie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry. Jako dowód w niniejszej sprawie dopuszczono również materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania karnoskarbowego, w tym opinię biegłego potwierdzającą ustalenia organu co do charakteru automatu.