Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 marca 2017 r., sygn. VII SA/Wa 2227/16

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Stawecki (spr.), Sędziowie sędzia WSA Bogusław Cieśla, sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Protokolant st. ref. Hubert Dobrowolski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] decyzją z dnia [...] lipca 2016 r., nr [...], znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w [...], zwanej dalej również "skarżącą", od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] maja 2016 r., nr [...], znak: [...], o stwierdzeniu choroby zawodowej, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

W dniu 6 listopada 2013 r. upoważniony lekarz (lekarz orzecznik) pracujący w Poradni Chorób Zawodowych [...] Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] Oddział w [...] po przeprowadzeniu odpowiednich badań medycznych, a także po analizie Karty Oceny Narażenia Zawodowego, wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o rozpoznaniu u [...], zwanej dalej "pacjentką", choroby zawodowej: przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy - przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej. W uzasadnieniu orzeczenia, stwierdzono m.in., że "zarówno w spółce [...], jak i [...] [sp. z o.o.] praca miała podobny charakter - była akordowa, zadaniowa, obciążająca obie kończyny górne. Wymagała wykonywania wielokrotnych, powtarzalnych ruchów chwytania przedmiotów dłońmi, zginania, prostowania, nawracania i odwracania przedramion w stawach łokciowych oraz zginania, prostowania, odwodzenia i przywodzenia rąk w stawach nadgarstkowych. Powodowało to nadmierne obciążenie mięśni obu przedramion, zwłaszcza tych, których ścięgna przyczepiają się do nadkłykci bocznych obu kości ramiennych". Nie może być zatem wątpliwości, że stwierdzony u pacjentki stan chorobowy ma swoje źródło w wykonywaniu przez nią przez okres kilku lat pracy zawodowej określonego rodzaju. Ponadto, przy ustalaniu treści orzeczenia oprócz informacji dotyczących narażenia zawodowego brano także pod uwagę charakter dolegliwości bólowych, badania przedmiotowe, wyniki badań USG stawów łokciowych, a także dostarczoną dokumentację medyczną. Pacjentka nie wniosła odwołania od ww. orzeczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00