Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. VII SA/Wa 509/16

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), , Sędzia WSA Joanna Gierak - Podsiadły, Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2017 r. sprawy ze skargi Prokuratora Apelacyjnego w [...] (obecnie Prokuratora Regionalnego w [...]) na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2015 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r , znak: [...], Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w [...] od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] września 2015 r., znak: [...], odmawiającej stwierdzenia, z urzędu, nieważności decyzji Starosty [...] z dnia [...] lipca 2009 r., Nr [...], znak: [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej "[...]" Sp. z o.o., z siedzibą w [...] ul. [...] pozwolenia na budowę budynku produkcyjno-usługowego z częścią biurowo-socjalną, budowę muru ogrodzeniowego pełnego, budowę miejsc parkingowych, budowę kanalizacji deszczowej na działkach nr ewid. [...] i [...] położonych w miejscowości [...] - utrzymał w mocy decyzję organu wojewódzkiego.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej jest nadzwyczajnym środkiem jej wzruszenia przewidzianym w art. 156 § 1 k.p.a. Zgodnie zaś z brzmieniem przepisu art. 32 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity - Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm. według stanu na dzień 17 lipca 2009 r.) pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto złożył wniosek w tej sprawie, w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Stosownie zaś do treści przepisu art. 33 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy Prawo budowlane, powyższe dokumenty inwestor winien dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00