Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. VIII SA/Wa 586/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kobylski, Sędzia WSA Marek Wroczyński, Protokolant Sekretarz sądowy Dominika Jeromin, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2017 r. w Radomiu sprawy ze skargi M. T. i P. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na wycięcie drzew oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. decyzją z dnia [...] maja 2016 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. i P. T. (dalej: "skarżący"), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy J. z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] o odmowie wydania zezwolenia na wycięcie [...] sztuk drzew: z gatunku sosna [...], z gatunku brzoza [...] sztuk z terenu działki nr [...] położonej we wsi O. gm. J..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podano, że przepisów art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody nie stosuje się do drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991r o lasach. W świetle ustaleń organu I instancji teren powierzchni co najmniej 0,10 ha, na którym rosną drzewa, roślinność leśna, krzewy oraz runo leśne to las.

Decyzję tę w terminie zaskarżyli skarżący podnosząc w odwołaniu , że działka nr [...] jest działką rolną, nie zgadzają się z decyzją Wójta Gminy J., drzewa znajdujące się na działce to samosiewy sosny i brzozy.

Organ odwoławczy po przytoczeniu treści art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) wskazał, iż decyzje w sprawie wydania zezwolenia na wycięcie drzew lub krzewów mają charakter dyskrecjonalny. Muszą wyważać interes wnioskodawcy występującego z wnioskiem o wydanie zezwolenia oraz interes publiczny przemawiający za zachowaniem jak największej liczby obiektów przyrodniczych. Państwo ma za zadanie chronienie interesu publicznego, jakim jest zachowanie zasobu roślinnego w postaci drzew i krzewów. Organ właściwy w sprawie usuwania drzew musi odpowiedzieć na pytanie czy bez konkretnego obiektu przyrodniczego nie da się zrealizować przedsięwzięcia stanowiącego przyczynę wystąpienia z wnioskiem o zezwolenie na jego usunięcie, z jednoczesnym ustaleniem jakie zmiany może to ewentualnie wywołać w środowisku przyrodniczym. Ustawa nie zawiera kryteriów określających przesłanki upoważniające organ do wydania zezwolenia .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00