Wyrok WSA w Kielcach z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. II SA/Ke 887/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2017r. sprawy ze skargi M. P. i E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania urządzeń zapobiegających szkodom I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz M. P. i E. D. solidarnie kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania E.D. od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy z [...] w przedmiocie wykonania urządzeń zapobiegających szkodom, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 2 kpa, utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.
W uzasadnieniu Kolegium podało, że organ I instancji zaskarżoną decyzją nakazał M. P. i E.D. właścicielkom działki nr [...] obręb M. wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom na gruncie sąsiednim tj. tzw. erozji gleby (spływu wód i zmywania zbocza skarpy) na działce nr [...], której właścicielem jest G. M. W punkcie drugim decyzji organ określił sposób wykonania powyższych urządzeń, poprzez budowę murku oporowego w postaci palisady betonowej - gotowych betonowych elementów ogrodzeniowych o długości około 2,0 m wys. 0,2-0,5 m, osadzonych na słupach betonowych, w granicy pomiędzy działkami [...] i [...]. Wskazał, że w miejscach gdzie różnica terenu między działkami wynosi powyżej 0,3 m elementy betonowe muszą być wzmocnione tj. dozbrojone (ze względu na parcie gruntu); wykonanie murku z pełnych płyt betonowych, układanych kaskadowo (stosownie do spadku terenu) na słupkach betonowych musi spełniać warunek, że dolna część płyt będzie osadzona min. 0,1 m poniżej terenu na działce o nr [...], a górna część płyty min. 0,1 m powyżej terenu na działce nr [...], uwzględniając min. spadek terenu 2% od murku do obniżenia przed budynkiem mieszkalnym nr 7 w celu prawidłowego spływu wód opadowych.