Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Ke 35/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2016r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27.10.2015r. znak: SKO.PW-61/2576/63/2015 Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] znak: OSGR.6331.1.2013 odmawiającą wydania decyzji w przedmiocie nakazania przywrócenia stosunków wodnych na gruncie.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W dniu 28.02.2013r. właścicielka działki nr A w [...] - D. S. wystąpiła do Wójta Gminy [...] z żądaniem podjęcia działań w trybie art. 29 ustawy z dnia 18.07.2001r. Prawo wodne (Dz. U. nr 115, poz. 1229 ze zm.) i nakazanie M. M. usunięcia rowu melioracyjnego, który nie ma odprowadzenia. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że rów ten został wykopany na sąsiedniej działce nr B wzdłuż granicy z ul. [...], kończąc się ślepo w odległości ok. 2 m od granicy z działką nr A - w sąsiedztwie wyjazdu z tej działki. W rezultacie zatrzymująca się w rowie woda w istotny sposób narusza stosunki wodne na działce nr A - poprzez tworzenie na wjeździe na posesję lustra wody o szerokości 5 m, wypłukiwanie utwardzenia ul. Dworskiej oraz zmywanie gruntu z tej działki.

Podczas oględzin przeprowadzonych przez przedstawicieli organu I instancji w dniu 15.04.2013r. D. S. oświadczyła, że jej szkoda polega na zamykaniu wyjazdu z posesji w okresie opadów i roztopów - wskutek zbierania się wody w wykopanym rowie. Z kolei M. M. wyjaśniła, że rów został wykopany jako przeszkoda graniczna utrudniająca wjazd na działkę nr B. W toku postępowania organ I instancji ustalił, że przedmiotowy rów (niebędący rowem melioracyjnym) został wykonany latem 2012r., a jego paraM.ry nie potwierdzają, aby zatrzymująca się w nim woda w istotny sposób naruszała stosunki wodne na działce nr A, powodując w okresie roztopów szkodę. Ze względu na zdjęcia przedstawione przez wnioskodawczynię wskazano na fakt podmakania działki sąsiedniej, które uznano za zmianę stanu wody na gruncie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00