Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2017 r., sygn. VII SA/Wa 237/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska ( spr.), , Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Protokolant spec. Joanna Piątek-Macugowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi A. O. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] listopada 2015r. ([...]), na podstawie art. 138 § 2 w zw. z art. 104 kpa w związku z odwołaniem D. P. - uchylił decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2013r. ([...]) zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę instalacji gazowej do budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działkach nr ew. [...], [...], [...], [...] C. gm. P. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Organ wskazał, że odwołanie od decyzji Starosty [...] złożył D. P., wywodząc swój interes prawny z tytułu własności nieruchomości sąsiadującej z działką inwestycyjną (nr ew. [...] C.). Wojewoda [...] decyzją nr [...] z dnia [...] października 2013 r. umorzył postępowanie odwoławcze od ww. decyzji.

Skargę na powyższą decyzję złożył D. P., po rozpoznaniu której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 2693/13 uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd zobowiązał organ odwoławczy do szczegółowego wyjaśnienia miejsca położenia szafki gazowej, oraz miejsca gdzie nastąpić ma podłączenie do istniejącego przyłącza. Szafka gazowa posiada bowiem określone wymiary, zajmuje określoną przestrzeń i nie może znajdować się dokładnie w granicy, skoro w znaczeniu geodezyjnym granica stanowi punkt na mapie.

Dalej, organ stwierdził, że art. 138 § 2 kpa pozwala na przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w sytuacji, gdy jej rozstrzygnięcie wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części. Przypadek ten ma miejsce, gdy organ I instancji nie przeprowadził postępowania lub przeprowadził je z rażącym naruszeniem kpa. Natomiast na organie odwoławczym spoczywa obowiązek skontrolowania, czy akt prawny, którego dotyczy odwołanie wydano zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00