Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 2160/15
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Barbara Rennert Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi JJ na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego w P., decyzją z [...] nr [...] , na podstawie art. 207 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613), dalej: "O.p.", oraz art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, art. 89 ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z 19.11.2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), dalej: "u.g.h", wymierzył J. J. (dalej: "skarżący"), karę pieniężną w wysokości [...] zł za urządzanie gier na automatach o nazwie: "[...]" nr[...], "[...]" nr [...], "[...]" nr [...], poza kasynem gry, tj. w lokalu o nazwie "[...]" [...] w P. , należącym do skarżącego J. J..
Z decyzji wynika, że funkcjonariusze celni, przeprowadzili kontrolę w powyższym lokalu i stwierdzili obecność trzech urządzeń o nazwach wyżej przytoczonych, które posiadały konstrukcję, wygląd, elementy sterowania podobne do automatów do gier. Okoliczności wzbudziły uzasadnione podejrzenie, że w lokalu urządzane są gry na automatach do gier z naruszeniem przepisów prawa. Z przeprowadzonej kontroli sporządzili protokół z [...] r. Na automatach funkcjonariusze przeprowadzili gry kontrolnych w wyniku czego ustalili, że gry mają charakter losowy, ponieważ urządzenia zatrzymują obracanie się bębnów bez udziału grającego. Grający nie ma wpływu na ułożenie symboli na bębnach oznaczających wygrane. Eksperyment potwierdził, że gry prowadzone są o wygrane pieniężne, że mają charakter losowy. W każdym przypadku urządzenia wypłaciły grającemu pieniądze. W rezultacie funkcjonariusze celni stwierdzili, że są to gry na automatach, o których mowa w ustawie o grach hazardowych bez koncesji na prowadzenie kasyna gry ( dokumentu takiego skarżący nie okazał). Ponadto kontrolujący funkcjonariusze celni przesłuchali [...]. na okoliczność charakteru gier świadka R. J. (pełnomocnika właściciela lokalu), który zeznał między innymi, że w sprawach dotyczących automatów kontaktuje się z przedstawicielem ( nie podał jego nazwiska). Nie wypłacał wygranych i nie prowadził na tą okoliczność, żadnych ewidencji. Powyższe dowody pozwoliły na przyjęcie ustalenia, że badane urządzenia spełniają przesłankę z art. 2 ust. 3 u.g.h. tj. że gry toczyły się o wygrane pieniężne jak i rzeczowe.