Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 505/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w L. wymierzył R. B. (dalej: strona, skarżąca) karę pieniężną z tytułu urządzania gry na automacie poza kasynem gry w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w dniu [...] lipca 2014 r. w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 990 ze zm. - dalej: "u.s.c."), funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w L. ustalili, że w lokalu - [...] "[...]", znajdującym się przy ul. [...] w miejscowości P., w którym strona prowadziła działalność pod nazwą [...] "[...]", znajduje się podłączone do sieci elektrycznej, włączone i gotowe do gry urządzenie o nazwie [...] nr [...], przypominające swoim wyglądem automat do gier, na którym urządza się gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 612 ze zm. - dalej: "u.g.h.").

Z przedstawionej w trakcie czynności kontrolnych umowy najmu powierzchni użytkowej nr [...] z dnia [...] lutego 2014 r. wynika, że [...] Spółka z o.o. z siedzibą we W. wynajęła 2 m2 ww. lokalu od R. B. (Wynajmujący). W umowie tej wyszczególniono, że Wynajmujący jest uprawniony do dysponowania ww. lokalem, w tym do podnajęcia lub udostępnienia części jego powierzchni na zainstalowanie w tym lokalu przez osoby trzecie urządzeń rozrywkowych, w tym automatów do gier i gier losowych. Według danych dostępnych na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej [...] prowadzi również działalność m.in. przy ul. [...] w P. . Z ww. umowy najmu powierzchni użytkowej wynika, że strony zawarły tę umowę w celu określenia zasad wynajmowania [...] Spółce z o.o. lub podmiotom przez nią wskazanym części powierzchni użytkowej, znajdującej się w lokalu użytkowym, w którym Wynajmujący prowadzi własną działalność gospodarczą, w celu prowadzenia przez Spółkę gier, w tym gier na automatach losowych w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 u.g.h. Spółka zobowiązała się płacić Wynajmującemu czynsz w wysokości 40% przychodów, przy czym zaznaczono, że przez przychód w wypadku automatów losowych strony rozumieją różnicę pomiędzy wpłatami do automatu, a wypłatami z automatu. Czynsz płacony miał być za każdy miesiąc, w którym "Spółka będzie eksploatować automaty losowe lub inne urządzenia rozrywkowe". Wyszczególniono, że wszelkie opłaty eksploatacyjne lokalu - jak np. za energię elektryczną, centralne ogrzewanie i wszelkie inne opłaty ponoszone przez Wynajmującego w związku z przedmiotem najmu są uwzględnione w kwocie czynszu najmu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00