Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Op 377/16
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi P. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 25 kwietnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez P. K. (zwanego dalej również skarżącym) jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 25 kwietnia 2016 r., nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Opola z dnia 11 stycznia 2016 r., nr [...], o odmowie wznowienia postępowania zakończonego decyzją organu pierwszej instancji z dnia 16 lipca 2013 r. w sprawie cofnięcia skarżącemu uprawnień do kierowania pojazdami.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym:
Na skutek wniosku Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, decyzją z dnia 14 stycznia 2013 r., nr [...], Prezydent Miasta Opola skierował P. K. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. W decyzji poinformowano skarżącego o obowiązku niezwłocznego wykonania skierowania oraz wyjaśniono, że niepoddanie się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. W dniu 14 stycznia 2013 r. skarżący zapoznał się z aktami sprawy i nie wniósł żadnych zastrzeżeń oraz odebrał przedmiotową decyzję.
Wobec niewykonania przez skarżącego powyższego obowiązku, Prezydent Miasta Opola decyzją z dnia 16 lipca 2013 r., nr [...], cofnął skarżącemu uprawnienia do kierowania pojazdami, dla których wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.
Wnioskiem z dnia 28 grudnia 2015 r. (nadanym w tym samym dniu w placówce pocztowej) P. K., reprezentowany przez pełnomocnika, wniósł na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a. o wznowienie postępowania administracyjnego, zakończonego decyzją Prezydenta Miasta Opola z dnia 16 lipca 2013 r. o cofnięciu uprawnień do kierowania. Ponadto skarżący wniósł o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z siedmiu załączonych do wniosku dokumentów. W uzasadnieniu wniosku wywiódł, że nie stawił się na sprawdzenie kwalifikacji z przyczyn od niego niezależnych. Podniósł też, że zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego oraz odpis decyzji o cofnięciu uprawnień zostały wysłane na adres: ul. [...] w [...], a z uwagi na niepodjęcie tej korespondencji w terminie listonosz dokonał jej zwrotu do adresata. Wnioskodawca podał, że nieruchomość wskazana pod ww. adresem była wyłączną własnością byłej małżonki, z którą nie zamieszkuje od maja 2012 r. Natomiast adresem faktycznego zamieszkania skarżącego w chwili wszczęcia postępowania administracyjnego z urzędu był adres: ul. [...],[...]. Powyższe dokumenty nie zostały więc skutecznie doręczone skarżącemu, co pozbawiło go możliwości udziału w postępowaniu zakończonym wydaniem decyzji z dnia 16 lipca 2013 r. Skarżący podał również, że o fakcie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami dowiedział się dopiero w dniu 9 października 2015 r. podczas kontroli policyjnej. Funkcjonariusze Policji poinformowali skarżącego o popełnieniu przestępstwa z art. 180a K.k., zaś o samej decyzji dowiedział się w momencie zapoznania się z aktami postępowania przygotowawczego, co wynika z zarządzenia Prokuratora Prokuratury Rejonowej z dnia 18 grudnia 2015 r. W tej dacie zapoznał się z treścią rozstrzygnięcia, jego sygnaturą oraz motywami, jakimi kierował się organ.