Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Lu 782/16

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Protokolant Starszy inspektor sądowy Jolanta Sikora, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy po uchyleniu dwóch poprzednich decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta L. przez organ odwoławczy najpierw decyzją z dnia [...] r., znak: [...], a następnie decyzją z dnia [...] r. znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta L., decyzją z dnia [...] r. znak: [...] - na podstawie art. 48 ust. 1 Prawa budowalnego, nakazał inwestorowi - R. B. rozbiórkę obiektu usługowego - namiotu, w którym jest dokonywana wymiana opon samochodowych, zlokalizowanego na działce nr ewid. [...], położonej przy ul. [...]/ ul. [...] z K. w L..

Organ wskazał, że stan faktyczny sprawy został ustalony na podstawie kontroli obiektu w dniach w dniu [...] r. i13 sierpnia 2015 r. Na podstawie tych oględzin ustalono, że inwestorem budowy hali namiotowej jest R. B., który na podstawie umowy najmu, wynajmuje teren od właściciela nieruchomości. Hala położona jest na terenie parkingu należącego do kompleksu sklepów ("B.", "J.", "P."). Obiekt posiada wymiary 10,00 m x 15,10 m i wysokość ok. 3,50 m. Konstrukcję obiektu stanowią kształtowniki stalowe (słupy i kratownice). Hala obłożona jest płytami warstwowymi, dach hali przykryty brezentową plandeką. Hala jest wyposażona w instalację elektryczną. W ścianie frontowej znajdują się dwie bramy podnoszone. Wewnątrz hali, ścianami z płyt warstwowych, wydzielono pomieszczenia biurowe oraz dwa stanowiska obsługi (dwa podnośniki). W hali prowadzona jest działalność mechaniki samochodowej oraz punkt wymiany opon. Posadzkę stanowi istniejąca nawierzchnia parkingu z kostki brukowej. Konstrukcja hali jest zamocowana do podłoża za pomocą kotew wbitych w skrajnych, narożnych słupach. Usytuowanie hali ustalono w trakcie dodatkowo przeprowadzonych oględzin w dniu [...] r. stwierdzając, że hala dłuższym bokiem przylega do ciągu pieszego ul. [...] z K., natomiast krótszy bok hali usytuowany jest w odległości ok. 2,50 m od ciągu pieszego ul. [...], na terenie parkingu. Ustalono, że hala jest w dobrym stanie technicznym. Pomiary odległości oraz wykonana dokumentacja zdjęciowa potwierdza powyższe fakty. W dniu [...] r. inwestor złożył w PINB miasta L. pismo (bez jego podpisania), w którym poinformował, że obiekt, którego sprawa dotyczy, jest jedynie tymczasowym przekryciem namiotowym, że inwestor planuje w najbliższym czasie rozbiórkę przekrycia namiotowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00