Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 366/16

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.) Protokolant specjalista Magdalena Nowacka - Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] roku nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne w sprawie dotyczącej stwierdzenia u M. K. choroby zawodowej - obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2, 3 kHz.

[...] i Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K., decyzją z dnia [...] r. nr [...] uchylił wyżej wymienioną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Wyrokiem z dnia 14 października 2014 r. Sygn. akt IV SA/Gl 1299/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M.K. na decyzję z dnia [...] r. nr [...]. W uzasadnieniu wskazał, że ostateczna decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...], w związku z którą organ I instancji umorzył postępowanie, została oparta o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.), a więc o rozporządzenie już nieobowiązujące od dnia 3 września 2002 r. Wobec tego zatem, że wniosek skarżącego o wydanie nowej decyzji został zgłoszony w 2011 r., to powinien zostać rozpoznany pod rządami aktualnie obowiązujących przepisów prawa, czyli rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869). W związku z tym, nie zachodzi tożsamość sprawy administracyjnej, albowiem wniosek skarżącego powinien zostać rozpoznany w oparciu o nowe (aktualnie) obowiązujące przepisy w sprawie rozpoznawania chorób zawodowych, a co za tym idzie nie jest spełniona jedna z (czterech łącznych) przesłanek pozwalająca stwierdzić, że dana sprawa jest tożsama z poprzednio rozstrzygniętą , a mianowicie przesłanka - tożsamości stanu prawnego. Ponadto inny jest również stan faktyczny, bowiem dotyczy okresu zatrudnienia do 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00