Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Gl 850/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędziowie WSA Beata Machcińska, Wojciech Organiściak (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi A S.A. w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. (dalej: SKO lub Kolegium), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 216 § 1, art. 239b § 1 pkt 4 oraz § 2 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm., dalej: O.p.) postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy K. (dalej też: Wójt Gminy) z dnia [...] r. nr [...] o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] r. nr [...] w sprawie określenia A S.A. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca albo Spółka) wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu Kolegium prezentując stan faktyczny sprawy wskazało, że ww. decyzją z dnia [...] r. Wójt Gminy określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie [...] zł.
Postanowieniem, wydanym również w dniu [...] r., Wójt Gminy nadał powyższej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
W zażaleniu na to postanowienie pełnomocnik Spółki wniósł o jego uchylenie. Podkreślił przy tym, że Wójt Gminy nie wykazał zaistnienia dużego prawdopodobieństwa - graniczącego z pewnością - zmaterializowania braku zapłaty zobowiązania przez Spółkę.
SKO postanowieniem z dnia [...] r. utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy z dnia [...] r.
W pierwszej kolejności Kolegium wskazało, że stosownie do art. 239a O.p. decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right