removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II SA/Go 683/16

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M.T. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2015r. Nr [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na M.T., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą R M.T., karę pieniężnej w wysokości 10.000 złotych.

Podstawę faktyczną rozstrzygnięcia stanowiły wyniki kontroli drogowej autobusu marki [...] przeprowadzonej w dniu [...] lipca 2015 r. o nr rej. [...] na placu Firmy B. Kontrolowanym pojazdem kierował Z.M. wykonujący w imieniu przedsiębiorcy M.T. przewozy regularne specjalne na trasie powyżej 50 kilometrów pracowników firmy B. Przebieg i wyniki kontroli zostały utrwalone w protokole kontroli Nr [...] z dnia [...] lipca 2015r. Podczas kontroli kierowca nie okazał dokumentu uzasadniającego odstąpienie od przestrzegania norm prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw lub odpoczynków.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego w postaci protokołu przesłuchania świadka, skontrolowanych wykresówek oraz zaświadczeń o działalności stwierdzono następujące naruszenia:

1. przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu.

Zgodnie z treścią lp. 5.1 załącznika do ustawy o transporcie drogowym który sankcjonuje przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu karą pieniężną w wysokości 100 złotych o czas powyżej 15 minut do jednej godziny oraz karą pieniężną w wysokości 200 złotych za każdą następną rozpoczętą godzinę.

Organ stwierdził, że kierowca Z.M.:

- prowadził pojazd od godziny 06:20 dnia [...] czerwca 2015 r. do godziny 16:15 dnia [...] czerwca 2015r. przez 32 godziny i 30 minut. Kierowca przekroczył maksymalny dzienny czas prowadzenia pojazdu o 22 godziny i 30 minut w stosunku do normy 10-cio godzinnej. Kara za naruszenie wynosi 4.500 złotych.