Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I SA/Go 257/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant Sekretarz sądowy Anna Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K.I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w podatku od nieruchomości za 2010 r. 1. Uchyla zaskarżoną decyzję w całości. 2. Zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżący, K.I., wniósł skargę na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] maja 2016r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję własną z [...] marca 2016r. w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Wójta Gminy z dnia [...] marca 2010r. nr [...] w sprawie ustalenia rocznego zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2010 r. w kwocie 42.775,00 zł.

Rozstrzygnięcie organu podatkowego zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego sprawy.

Skarżący wnioskiem z [...] grudnia 2015 r. wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy nr [...] z dnia [...] marca 2010r. w sprawie ustalenia rocznego zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2010. W uzasadnieniu podał, że jest właścicielem nieruchomości położonej w [...], dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy księga wieczysta nr [...]. Na nieruchomości znajduje się

9 zdewastowanych i zniszczonych obiektów budowlanych. Podatnik zaprzestał wykorzystywania nieruchomości oraz posadowionych na niej obiektów budowlanych do prowadzenia działalności gospodarczej w drugiej połowie lat 90-tych. Obiekty te znajdowały się na terenie ogrodzonym i zabezpieczonym przed dostępem osób trzecich. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wyłączyć obiekty budowlane z użytkowania. Podatnik został również zobowiązany do zabezpieczenie dostępu do tych obiektów przed dostępem ludzi. Podatnik złożył deklaracje dotyczącą podatku od nieruchomości za dany rok, nie wykazując jako przedmiotu opodatkowania, wskazanych powyżej obiektów budowlanych, wykazał jedynie grunty. Organ podatkowy wydał postanowienie o powołania A.O. na biegłego w celu wydania opinii dotyczącej stwierdzenia czy obiekty budowlane strony są budynkami w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Organ I instancji w dniu [...] marca 2010 r. wydał decyzję w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości strony za 2010 r. Decyzja stała się decyzją ostateczną w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00