Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2010 r., sygn. III SA/Wr 613/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2010 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w L. - Oddział [...] w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2006 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 16 grudnia 2008 r. "A" w P. wystąpiła do Burmistrza Gminy P. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2006 r. w kwocie 69.094 zł. oraz zaliczenie jej nas poczet bieżących płatności podatku, w związku z niezasadnym opodatkowaniem w tym roku budowli stanowiących drogi wewnętrzne.
W skutek rozpatrzenia wniosku, działający z upoważnienia Burmistrza Gminy P., Skarbnik Gminy, decyzją nr [...] z dnia [...] r., odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2006 r. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wskazał, że najistotniejszą przeszkodą w stwierdzeniu nadpłaty w żądanej wysokości jest fakt wydania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w dniu [...] r. decyzji nr [...], którą utrzymało decyzję Burmistrza Gminy P. z dnia [...]r. nr [...] w sprawie określenia "A" w P. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2006 r. w kwocie 16.930.706 zł. Jak uzasadniał dalej organ podatkowy I instancji, żądanie stwierdzenia nadpłaty nie może zostać uwzględnione w przypadku, gdy podatek został ustalony ostateczną decyzją deklaratoryjną. Z uwagi zatem na wynikającą z art. 128 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (tekst jednolity w Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm. - dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa), zasadę trwałości ostatecznych decyzji podatkowych, zawarte w decyzji ostatecznej rozstrzygnięcie co do wysokości należnego zobowiązania jest wiążące dla decyzji w sprawie stwierdzenia nadpłaty, do momentu, gdy decyzja ta nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego w przewidzianych przez przepisy prawa trybach nadzwyczajnych postępowania.