Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2016 r., sygn. VIII SA/Wa 302/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Renata Nawrot, Sędzia WSA Leszek Kobylski (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Dominika Jeromin, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2016 r. w Radomiu sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w postaci usług opiekuńczych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta P. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2016 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R., po rozpoznaniu odwołania A. Z. (dalej: "skarżąca") od decyzji Burmistrza Miasta P. z dnia [...] grudnia 2015 r., znak: [...] odmawiającej przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych w dni wolne od pracy tj. w soboty, w niedziele i święta - orzekło o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.

Organ odwoławczy ustalił, że decyzją z [...] grudnia 2015 r. Burmistrz Miasta P. odmówił skarżącej przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych w dni wolne od pracy tj. w soboty, w niedziele i święta. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że skarżąca w dniu [...] grudnia 2015 r. ponownie zgłosiła telefonicznie potrzebę przyznania pomocy w dni wolne od pracy opiekunki, tj. w soboty, w niedziele i święta. Dalej Burmistrz powołał art. 50 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej. Podał, że skarżąca spełnia przesłanki tego artykułu. Wyjaśnił, że wnioskodawczyni ma dwoje dorosłych dzieci, syna pracującego zawodowo, ale nie stanowi to przeszkody do sprawowania przez niego opieki oraz córkę, która pomimo problemów zdrowotnych posiada stałą pracę i stały dochód, a sytuacja dochodowa jej rodziny pozwala na sfinansowanie pomocy w dni wolne od pracy opiekunki. Syn od samego początku korzystania przez wnioskodawczynię z usług opiekuńczych zajmował się matką i nie wycofał się ze swojego zobowiązania do zapewnienia niezbędnej pomocy w dni wolne od pracy opiekunki, tj. soboty, niedziele i święta. Organ I instancji uznał, że nie może wyręczać bliskich w całości z istniejącego obowiązku alimentacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00