Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 lipca 2007 r., sygn. II SA/Lu 925/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec,, Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprzwozdawca), Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę.
Uzasadnienie
II SA/Lu 925/06
U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] (znak: [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy przez Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia [...]. znak: [...] w przedmiocie:
I. odmowy przyznania świadczenia pieniężnego w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych żądanych we wnioskach,
1. z dnia 27 marca 2006 r. (o świadczenie zgodne z orzeczeniem lekarskim z dnia 11.06.2002 r.),
2. z dnia 26 kwietnia 2006 r. pkt l ("o świadczenie zgodne z orzeczeniem i zaświadczeniem lekarskim z dnia 11 grudnia 2003 r.")
II. odmowy przyznania świadczenia w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych we wnioskach:
1. z dnia 3 stycznia 2006 r. (świadczenie w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych),
2. z dnia 9 lutego 2006 r. (świadczenie zgodne z dowodami medycznymi: orzeczenie z dnia 11.06.2002 r. oraz zaświadczenie lekarskie z dnia 11.12.2003 r.).
W uzasadnieniu decyzji Kolegium stwierdziło, że decyzja organu pierwszej instancji z dnia [...] r. wydana została zgodnie z obowiązującym prawem. Decyzją tą organ pierwszej instancji odmówił skarżącemu przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych, żądanych w wyżej wymienionych wnioskach. Rozstrzygnięcie swoje organ pierwszej instancji uzasadnił odmową współdziałania skarżącego z pracownikami socjalnymi, co uniemożliwiło przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Organ podkreślił, iż brak jest jakiejkolwiek współpracy z OPS której efektem mogłoby być ustalenie odpowiedniej dla wnioskodawcy pomocy społecznej. Powołał brzmienie art. 11 ust. 2 i art. 4 ustawy o pomocy społecznej. Ponadto udokumentował przypadki uniemożliwiania przez skarżącego przeprowadzenia aktualizacji wywiadu środowiskowego. W odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji Z. W. zarzucił decyzji kłamstwa i bezprawie.