Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 października 2017 r., sygn. II SA/Łd 86/17
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Sędzia WSA Jolanta Rosińska Protokolant Starszy asystent sędziego Beata Czyżewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2017 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania usług opiekuńczych 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi M. N. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul. [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ksawerowie wydaną z upoważnienia Wójta Gminy K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania usług opiekuńczych.
Jak wynika z akt sprawy, decyzją z dnia [...] nr [...] organ I instancji odmówił A. S. przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.
W terminie prawem przewidzianym odwołanie od powyższej decyzji złożył A. S., podnosząc że został bez środków do życia i opieki. Ponadto wyjaśnił, że w chwili obecnej nie widzi możliwości sprzedaży majątku, którego dorabiał się przez 40 lat ciężkiej pracy.
Powołaną na wstępie decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., po rozpatrzeniu odwołania A .S., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ, powołując przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016r. poz. 930 ze zm.), dalej powoływanej również jako "u.p.s.", wskazał, że art. 50 u.p.s. stwarza organowi pomocy społecznej możliwość przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych, której istota sprowadza się do przyznania świadczenia w sytuacji, której można przypisać charakter nadzwyczajny, szczególnie uzasadniony. Organ podkreślił, że przyznanie pomocy w sytuacji bardzo ograniczonych środków finansowych i dużej liczby wnioskodawców oraz osób oczekujących na wsparcie, wymaga wyjątkowych okoliczności, zaś ustalenie jej wymiaru wymaga uwzględnienia także uzasadnionych potrzeb innych osób ubiegających się o pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Organ przypomniał, że w miesiącu październiku 2016r. A .S. wystąpił z prośbą o przyznanie pomocy w formie usług opiekuńczych. Z przeprowadzonego wywiadu oraz zgromadzonych w sprawie dokumentów wynika, że A .S. jest kawalerem (58 lat) i osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym - orzeczenie w tym zakresie zostało wydane do dnia 30 września 2017r. z powodu chorób neurologicznych, która porusza się przy pomocy balkonika. Wnioskodawca nie posiada uprawnień do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego. Ponadto organ wskazał, że A. S. mieszka sam, prowadząc jednoosobowe gospodarstwo domowe. Strona zajmuje parter piętrowego domu (2 pokoje i kuchnię) ogrzewany węglem. Dom, w którym mieszka jest ładnie urządzony z podstawowymi sprzętami AGD i urządzeniami sanitarnymi. Ma syna, na którego ma zasądzone alimenty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right