Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 października 2016 r., sygn. II SA/Ke 378/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2016 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania J.K. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z [...] nakazującej właścicielowi nieruchomości J.K., w celu doprowadzenia budynku mieszkalnego usytuowanego na działce nr ewid. [...] w [...} przy ul. [...] do stanu zgodnego z prawem - wykonać w terminie do 30 czerwca 2016 r. demontaż jednego okna znajdującego się w ścianie szczytowej północnej przedmiotowego budynku mieszkalnego na poziomie poddasza, demontaż jednej sztuki drzwi w tejże ścianie na poziomie podpiwniczenia i zamurowanie otworów okiennego i drzwiowego materiałem ściennym ceramicznym o grubości minimum 12 cm i właściwościach materiału niepalnego, z jednoczesnym dopuszczeniem do wypełnienia otworów materiałem przepuszczającym światło takim jak: luksfery, cegła szklana, lub inne przeszklenie o odporności ogniowej minimum EI 30, na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa oraz art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013r, poz. 1409 ze zm.), uchylił w całości zaskarżoną decyzję i w całości umorzył postępowanie organu I instancji.
W uzasadnieniu Inspektor Wojewódzki podał, że jak wynika z akt sprawy, w wyniku interwencji M. K. pracownicy organu I instancji dokonali 19 sierpnia 2015 r. kontroli na działce nr ewid. [...] w [...], w wyniku której stwierdzono, że na działce tej usytuowany jest budynek mieszkalny, w którego murowanej ścianie północnej znajdują się dwa otwory, tj. otwór okienny o wymiarach 110 x 150 cm na poddaszu i otwór drzwiowy o wym. 120 x 90 cm w podpiwniczeniu. Ściana ta jest w odległości od 70 do 90 cm od istniejącego ogrodzenia pomiędzy działkami. Uczestnicząca w kontroli Z.K. reprezentująca J.K. - właściciela przedmiotowego budynku oświadczyła do protokołu kontroli, że budynek mieszkalny został wybudowany w latach 1969 - 1972 na podstawie pozwolenia na budowę z [...] i projektu budowlanego. Istniejące w ścianie otwory w części piwnicznej i na poddaszu wykonano w czasie budowy budynku. Otwór drzwiowy w ścianie piwnicznej stanowi jedyne wejście do kotłowni. Z kolei M. K. oświadczył, że otwór do piwnicy wykonany był w latach 1974 - 1980, tj. po wybudowaniu budynku.