Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 września 2016 r., sygn. II SA/Kr 534/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Łoboz (spr.) Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2016 r. sprawy ze skargi B.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 8 lutego 2016 r., znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącej B.J. kwotę 500,00 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 17.09.2012 r. do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta K. wpłynął wniosek Pani B.J. o ustalenie warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: "Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wbudowanym garażami na działkach nr [...] ,[...] ,[...] ,[...] ,[...] obr. [...] przy ul. [...]w K . " Teren określony we wniosku nie był objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wobec czego przeprowadzono postępowanie na zasadach i w trybie przewidzianym w art. 59 i następne ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DZ.U. 2106.718, dalej u.p.z.p.).

Dnia 10.04.2014r. Prezydent miasta K. decyzją Nr [...] ustalił warunki zabudowy dla wnioskowanego zamierzenia inwestycyjnego.

W wyniku rozpatrzenia odwołania E.Z. od ww. decyzji o ustaleniu warunków zabudowy Samorządowe Kolegium odwoławcze w K. decyzją z dnia 23.10.2014r. znak: [...] uchyliło zaskarżona decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium odwoławcze w K. wskazało, iż: "[...] W przedmiotowej sprawie prawidłowo został wyznaczony obszar analizy. Wskazane zostało także, że w obszarze analizy występują działki sąsiednie w rozumieniu art. 61 ust. 1 ustawy, zabudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Są to działki nr [...] ,[...] ,[...] . Zastrzeżenia budzą natomiast warunki dotyczące obowiązującej linii zabudowy. Stwierdzono, iż nastąpiło w sprawie odejście od sposobu uregulowanego w § 4 ust. 1 na rzecz § 4 ust. 4 rozporządzenia. Rezygnacja w tym przypadku z wyznaczenia obowiązującej linii zabudowy we frontowej części działki ( oznaczonej symbolami AB) i brak możliwości odniesienia tej linii do granic pasa drogowego, uzasadniały rozważenie zastosowania innej podstawy prawnej. Zakwestionowano także poprawność wniosków analizy i zaproponowanych na ich podstawie warunków, dotyczących odległości w jakiej kształtować może się linia nowej zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00