Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 września 2016 r., sygn. II SA/Gl 593/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2016 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie budowy obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem z dnia 1 lipca 2015 r. sygn. akt II SA/Gl 274/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskutek skargi J. Z. uchylił postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w W. z dnia [...]r. o odmowie wszczęcia postępowania - w częściach dotyczących budynku gospodarczego, zrealizowanego na posesji sąsiedniej nr [...]w K. przy ul. [...]. W motywach Sąd wskazał, że skarżący jako właściciel nieruchomości sąsiedniej legitymuje się interesem prawnym w postępowaniu, dotyczącym budowy spornego obiektu, usytuowanego w niewielkiej odległości od granicy. Ustalenie stanu faktycznego, a więc odległości od granicy i wysokości obiektu oraz spełnienia wymogów prawa budowlanego, winno zatem nastąpić w postępowaniu przed organami nadzoru budowlanego, prowadzonym z udziałem skarżącego.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy organ I instancji decyzją z dnia [...]r. nr [...]umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie budynku gospodarczego, zrealizowanego na podstawie zgłoszenia (art. 105 § 1 kpa). W uzasadnieniu organ podał, iż zgodnie ze zgłoszeniem dokonanym przez B. B. w dniu [...]r., drewniany budynek gospodarczy winien być usytuowany w odległości 5m od granicy i z przerwą dylatacyjną 5 cm między obiektami na działce inwestora, o wymiarach 3,5 x 5,5 m i wysokości 2,00 m przy okapie oraz 3,7 m w kalenicy. Było to pierwsze zgłoszenie budowy na działce inwestora o pow. 4410 m2 (mapa sytuacyjna str. 4). Powołując się na wynik ponownych oględzin z udziałem stron, przeprowadzonych w dniu 18 listopada 2015 r., organ ustalił w wyniku dokonanych pomiarów, iż odległość obiektu wynosi 4,64 m od granicy (widocznego kamienia) i 5,64 m od ogrodzenia działki nr 1441/148. Okap budynku pomniejsza odległość o 0,48m (do deski okapowej). Wymiary zewnętrzne obiektu wynoszą 3,73 x 6,03m, wysokość przy okapie 2,0m (w kalenicy nie dokonano pomiarów). Powierzchnia zabudowy wynosi 22,50 m2. Obiekt zrealizowano w konstrukcji drewnianej, parterowy, za słupami utwardzonymi w ziemi za pomocą kotew stalowych, dach krokwiowo-jętkowy, pokrycie z blachy dachówkowej, poszycie ścian z desek. Konstrukcja budynku niezależna, oddalona od istniejącego budynku o 0,5-2,0 cm (zdjęcia nr 6, 8, 10, 11). Żaden element konstrukcyjny nie wspiera się na istniejącym budynku. W środku przechowywany jest sprzęt ogrodniczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00