Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. II SA/Wr 379/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Białek ( spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędzia NSA Julia Szczygielska Protokolant Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 lutego 2010 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 21 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie prowadzenia robót budowlanych bez wymaganego zgłoszenia I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 9 kwietnia 2009 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K., po rozpoznaniu sprawy prowadzenia robót budowlanych bez wymaganego zgłoszenia w mieszkaniu nr [...] w budynku wielorodzinnym we wsi Ł. [...], na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzył postępowanie wszczęte na wniosek J. K. - współwłaściciela nieruchomości - jako bezprzedmiotowe.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że na wniosek J. K. wszczęte zostało postępowanie w sprawie prowadzenia przez D. Ć. robót budowanych w mieszkaniu nr [...]. Wnioskodawczyni wyrażała obawy, że przedmiotowe roboty budowlane doprowadziły do zarysowania i pęknięcia ściany oddzielającej lokal nr [...] od jej lokalu.
Podczas oględzin ustalono, że w istocie w mieszkaniu nr [...] prowadzone są bez zgłoszenia roboty budowlane polegające na usunięciu z przyziemia posadzki wraz z podbudową, zbiciu tynku ze ścian, zdemontowaniu podsufitki, zdemontowaniu ściany działowej (najprawdopodobniej), wymianie okien na okna PCV. W toku oględzin nie zdołano jednakże w sposób jednoznaczny ustalić, czy przy wykonywaniu tych robót naruszona została ściana należąca do mieszkania wnioskodawczyni.
W toku postępowania D. Ć. przedstawiła opinię z dnia 26 lutego 2009r. o stanie technicznym wykonanych robót budowlanych w ramach remontu pomieszczeń na piętrze i paterze w celu poprawienia warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem samodzielnego wejścia na piętro, opracowaną przez tech. budowlanego E. R.. Z przedmiotowej opinii wynika, że zakres remontu w lokalu stanowiącym jej własność (na który składa się lokal na parterze i pomieszczenie na pierwszym piętrze) obejmuje: zbicie tynków wewnętrznych do wysokości 3,60 m, wykonanie izolacji ścian, wymianę części ścian z kamienia na ściany z cegły pełnej ceramicznej, wykonanie tynków wapiennych, ułożeniu glazury nad kuchnią i zlewozmywakiem w formie fartuchów, obniżeniu stropu do wysokości 2,70 m przy pomocy stropu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych, wymianę podłóg, wymianę stolarki okiennej z zachowaniem istniejącej formy i kształtu, wykonanie ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji, wykonanie wejścia na piętro schodami drewnianymi z poręczą. Zdaniem autora opinii roboty budowlane w mieszkaniu nr [...] wykonane zostały zgodnie ze sztuką budowlaną i warunkami technicznymi, bez naruszenia konstrukcji budynku i nie powodują zagrożenia dla użytkowników sąsiadujących z lokalem. Powstałe pęknięcia w mieszkaniu sąsiada oraz naruszenia przewodu kominowego wynikają z warunków eksploatacji a widoczna na zdjęciu rysa na tynku, powstała przed rozpoczęciem robót budowlanych w grudniu 2008 r. W opinii stwierdzono również, że "na ścianie gdzie wystąpiło zarysowanie tynku na przewodzie kominowym, rzut parteru w stosunku do rzutu I piętra nie pokrywa się ściana parteru ze ścianą na I piętrze, która jest oddalona o 2,36 m". W konkluzji stwierdzono, że ze względu na duże wyeksploatowanie budynku i brak jakichkolwiek remontów od dłuższego czasu wszyscy współwłaściciele powinni przeprowadzić gruntowny remont całego budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right