Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Gd 2657/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Nowakowski, Sędziowie Sędzia WSA Tamara Dziełakowska, Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.), Protokolant Agnieszka Dobroń, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi S. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 września 2002 r., nr [...] w przedmiocie obowiązku wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 8 lipca 2002 r., nr [...], 2. orzeka, że decyzje opisane w punkcie pierwszym nie mogą być wykonane.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 8 lipca 2002r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego na podstawie art. 104 Kpa, art.51 ust. l pkt.2 w związku z art.51 ust. 4, art. 80 ust. 2 pkt. l, art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414, ze zm.) po ponownym rozpatrzeniu sprawy nakazał S. K. właścicielowi budynku przy ul. W. [...] odłączenie części instalacji w budynku nr [...] od instalacji kanalizacji w budynku nr [...] poprzez odłączenie od pionu oznaczonego w dokumentacji nr 3 oraz wykonanie przykanalika do sieci zewnętrznej kanalizacyjnej, w terminie do 30 marca 2003r.
Organ ustalił, że decyzją z dnia 30 stycznia 2002r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał G. K. odłączenie części instalacji kanalizacji sanitarnej w budynku nr [...] od instalacji kanalizacji w budynku nr [...] poprzez odłączenie od pionu oznaczonego nr 3. W wyniku odwołania złożonego przez zobowiązanego do wykonania nakazu Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 10 kwietnia 2002r. Nr [...] uchylił decyzję nr [...] w całości, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu organ II instancji stwierdził, że decyzja organu I-ej instancji została skierowana do osoby nie będącej w tym momencie stroną w rozumieniu art. 28 kpa. Rozpatrując ponownie sprawę, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, iż podstawę do rozstrzygnięcia stanowią art. 51 ust. l pkt 2 w związku z art. 51 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, ponieważ w aktach archiwalnych Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego nie ma dokumentów potwierdzających fakt przyjęcia obiektu do użytkowania. W ocenie organu, zgodnie z wyżej cytowanymi artykułem, w przypadku wykonania robót w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź przepisach, właściwy organ wydaje decyzję nakładającą obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem. Organ I instancji wskazał również na zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1970r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać instalacje wodociągowe i kanalizacyjne ( Dz. U. Nr l z 1970r., poz. 60) rozdział 4 § 23 ust. L, zgodnie z którym na każdej nieruchomości instalacja kanalizacyjna powinna stanowić odrębną całość i mieć odrębne przyłącze kanalizacyjne (przykanalik) z komunalną siecią kanalizacyjną oraz na § 23, według którego w przypadku podziału nieruchomości na kilka części, w każdej części powinna być założona odrębna instalacja kanalizacyjna.