Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Kr 632/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla (spr.) Sędziowie : WSA Krystyna Daniel WSA Beata Łomnicka Protokolant : starszy sekretarz sądowy Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 24 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zaległości z tytułu opłaty produktowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz strony skarżącej [...] sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 3166 zł ( słownie: trzy tysiące sto sześćdziesiąt sześć złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Marszałek Województwa decyzją z dnia 3.12.2015 r. (nr [...]) określił wysokości zaległości A sp. z o.o. w K. z tytułu opłaty produktowej za 2010 r. na kwotę [....] zł. W pkt 2 zobowiązano adresata decyzji do wpłaty orzeczonej kwoty zaległości na wskazany nr rachunku bankowego, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna. W punkcie 3 stwierdzono, że załączone do decyzji wyniki obliczeń, stanowią jej integralną część.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ l instancji podał, że w sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11.05.2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Wskazał, że w trakcie kontroli przeprowadzonej w A sp. z o.o. w K. dniu 3.09.2015 r. oraz w dniu 24.09.2015 r. ustalono, że spółka ta wprowadza na rynek krajowy produkty w opakowaniach wymienionych w załączniku do wymienionej wyżej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2013 r. Na podstawie protokołu kontroli ustalono, że wprowadzane na rynek są opakowania z: papieru i tektury (metki), tworzyw sztucznych (worki foliowe) oraz ze stali (wieszaki). Spółka podlega obowiązkowi zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych. Organ l instancji podkreślił, że w latach 2009-2014 r. A sp. z o.o. samodzielnie realizowała ten obowiązek. W trakcie kontroli spółka ta przedstawiła dokumenty (oświadczenie eksportującego oraz faktury potwierdzające wewnątrzwspólnotowe dostawy odpadów opakowaniowych) potwierdzające przetworzenie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych zebranych od innych posiadaczy. Tym samym, w ocenie organu l instancji spółka w latach 2009 - 2013 r. zobowiązana była do zapewnienia 100 % poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, a poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych ze stali oraz papieru i tektury zgodnych z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14.06.2007 r. w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych (Dz. U. Nr 109,póz. 752) oraz łącznego