Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Gl 569/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Broda, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi "A" w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na usunięcie drzewa 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza P. nr [...] z dnia [...] r., 2. zasądza na rzecz skarżącego od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...], działając na wniosek "A" (nazywanego dalej także "A"), Burmistrz P. zezwolił na usunięcie jednego drzewa gatunku topola włoska z pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr [...] z działki oznaczonej numerem [...] w miejscowości L. Jednocześnie zobowiązał "A" do nasadzenia w miejscu usuniętego, drzewa gatunku klon. W tym zakresie powołał się na art. 86 ust. 1 pkt 11 ustawy o ochronie przyrody.
Odwołanie od tej decyzji złożył "A" w K. wnosząc o uchylenie skarżonej decyzji w części dotyczącej nasadzenia drzewa w zamian za usuwane. Odwołujący się podniósł, że zwracał się do organu I instancji o nienakładanie takiego obowiązku. Wskazał, że nasadzanie nowych drzew w pasie drogowym jest niczym nieuzasadnione. Przytoczył również treść raportu NIK nr KPB-4101—03-00/2013 "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego", z którego wynika, że drzewa rosnące w pasie drogowym stanowią poważne zagrożenie dla ruchu pojazdów. Powołał się wreszcie na § 52 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Zgodnie z tym przepisem zieleń w pasie drogowym nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać pola widoczności skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi.