Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. II SA/Wa 183/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Werpachowska (spr.), Sędziowie WSA Andrzej Kołodziej, Janusz Walawski, Protokolant starszy specjalista Małgorzata Plichta, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2016 r. sprawy ze skargi J.M. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania stopnia doktora habilitowanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na rzecz J.M. kwotę 680 zł (słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] maja 2015 r. nr [...] Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów, na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz. 595 ze zm.), dalej ustawa, utrzymała w mocy uchwałę Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu [...] z [...] lutego 2014 r. odmawiającą J. M. (dalej jako skarżący) nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Wnioskiem z [...] sierpnia 2012 r. skarżący wystąpił do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, dalej Centralna Komisja o przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego w dziedzinie nauki prawne w dyscyplinie prawo.
Powołana Komisja Habilitacyjna, dalej Komisja, uchwałą z [...] grudnia 2012 r., wyraziła niejednomyślnie pozytywną opinię w sprawie nadania skarżącemu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie prawo. Komisja, opierając się na opiniach recenzentów, po zapoznaniu z autoreferatem, a także uwzględniając wątpliwości co do sformułowania przez skarżącego tytułu i zakresu publikacji objętych cyklem, właściwego udokumentowania niektórych dzieł skarżącego, i wskazania do jednotematycznego cyklu publikacji dzieł sprzed wielu lat uznała, że istnieje wspólny element zgłoszonych do oceny publikacji dotyczących omawiania różnych postaci zabezpieczenia wierzytelności, pozwalający na uznanie ich za cykl jednotematyczny, a także że istnieje istotny walor niektórych dzieł wskazanych w ramach jednotematycznego cyklu publikacji dla rozwoju myśli prawniczej dotyczącej [...].