Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2014 r., sygn. II SA/Wa 189/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski, Sędziowie WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.), Ewa Marcinkowska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2014 r. sprawy ze skargi J.Z. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przedstawienia do tytułu naukowego profesora 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na rzecz skarżącego J.Z. kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów (dalej powoływana jako "Centralna Komisja") decyzją z [...] grudnia 2012 r., nr [...], na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2003 r., nr 65, poz. 595, ze zm., dalej jako ustawa o stopniach) oraz § 8 pkt 2 a Statutu Komisji, po rozpatrzeniu wniosku Rady Wydziału [...] Akademii [...] im. [...] w [...] (dalej jako Rada Wydziału), odmówiła przedstawienia [...] J. Z. (dalej jako "skarżący") do tytułu naukowego profesora nauk technicznych.
W uzasadnieniu podała, że dorobek naukowy skarżącego w ok. 85 % jest skoncentrowany na wykorzystaniu źródeł odnawialnych (124 opublikowane prace twórcze wg wniosku). Stwierdziła, że tylko 14 % prac naukowych dotyczących technologii obróbki można ocenić pozytywnie, natomiast pozostały dorobek jest bardzo rozproszony, o niewielkich wartościach naukowych, a także inżynierskich. Wskazała, że zarówno książka pt.: "[...]", jak i pozycja wydawnicza pod redakcją skarżącego pt.: "[...]" nie mogą być traktowane jako naukowe monografie, gdyż pozostają na inżynierskim poziomie.