Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 maja 2016 r., sygn. II SA/Wr 819/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek /sprawozdawca/ Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Protokolant starszy sekretarz sądowy Magda Minkisiewicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 maja 2016 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Wojewody D. z dnia 29 września 2015 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji zmieniającej decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Wojewody D. na rzecz skarżącej kwotę 200 /dwieście/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 19 listopada 2013 r., wydaną na podstawie art. 36 z ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, Starosta S. orzekł o zmianie decyzji własnej z dnia 7 kwietnia 2009 r. (nr [...]) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej S. O. i J. O. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przyłączami kanalizacji sanitarnej, przyłączem wodociągowym, wewnętrzną linią zasilającą oraz bezodpływowym zbiornikiem na nieczystości płynne, przewidzianych do realizacji na działce nr [...], AM-1, obręb [...], gm. S. (zmienionej decyzją z dnia 7 maja 2009). Przedmiotowa zmiana dotyczyła projektu budowlanego w zakresie:
- likwidacji okien w ścianie wschodniej budynku z zastosowaniem luksferów;
- likwidacji okna dachowego;
-zmiany kształtu dachu nad wejściem nad taras;
- zmiany kształtu tarasu;
- zmiany przebiegu wewnętrznej linii zasilającej;
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w dniu 30 września 2013 r. inwestorzy wystąpili o zmianę decyzji z dnia 7 kwietnia 2009 r. udzielającej pozwolenia na budowę ze względu na wyrok Sądu Rejonowego w S. z dnia 31 grudnia 2012 r. dotyczący przebiegu granicy pomiędzy działkami nr [...] i nr [...]. Zgodnie z powyższym wyrokiem, granica pomiędzy wskazanymi działkami przebiega w odległości od 3,40m i 3,50m od narożników ściany budynku planowanego na działce nr [...] będącej własnością inwestorów. Mając na uwadze brzmienie § 12 ust. 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którym, budynek na działce budowlanej należy lokalizować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę granicy; 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy, inwestorzy złożyli projekt zamienny celem dostosowania planowanej budowy - w zmienionym stanie prawnym - do powyższych regulacji. Zdaniem organu I instancji przedmiotowe zmiany mieszczą się w zakresie zmian dopuszczonych przepisem art. 36a ustawy - Prawo budowlane, regulującego istotne odstąpienia od projektu budowlanego. Z akt administracyjnych wynika, że powyższa decyzja, doręczona została inwestorom i stała się ostateczna.