Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2016 r., sygn. VII SA/Wa 1321/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, , Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.), Sędzia WSA Maria Tarnowska, Protokolant spec. Katarzyna Ławnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi Z. J. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2015 r., znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., znak [...] Główny Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymał w mocy decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] lutego 2015 r,. znak: [...]o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat, wymienionej pod poz. 15 obowiązującego wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że z karty oceny narażenia zawodowego, orzeczeń lekarskich oraz przebiegu zatrudnienia wynika, iż [...]w latach 1973-1974, 1974-1978, 1984-1985 oraz w latach 1986-2001 pracował w charakterze nauczyciela i wykonując obowiązki zawodowe był narażony na ponadnormatywny wysiłek głosowy, trwający co najmniej 15 lat, w warunkach stwarzających ryzyko powstania przewlekłej choroby narządu głosu.

Lekarze orzecznicy zatrudnieni w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w [...] w oparciu o przeprowadzoną diagnostykę laryngologiczną i foniatryczną połączoną z oceną laryngoskopową i laryngostroboskopową krtani przed i po obciążeniu głosu oraz komputerową analizę akustyczną nie stwierdzili w narządzie głosu zmian patologicznych odpowiadających skutkom przeciążenia w postaci: guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią. Zdaniem specjalistów WOMP stwierdzone aktualnie badaniem laryngologicznym i foniatrycznym zmiany mają charakter przewlekłego prostego nieżytu błon śluzowych gardła i krtani i nie uzasadniają rozpoznania przewlekłej choroby zawodowej narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym - orzeczenie WOMP w [...]nr [...]z dnia [...] marca 2014 r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00