Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 1457/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Paweł Zaborniak Sędziowie WSA Ewa Partyka /spr./ WSA Marcin Kamiński Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi Starostwa Powiatowego w [...] na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Rady Miejskiej w [...] na rzecz strony skarżącej Starostwa Powiatowego w [...] kwotę 540 zł /słownie: pięćset czterdzieści złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Starostwa Powiatowego w [.] jest uchwała Rady Miejskiej w [.] z dnia [.] czerwca 2015 r. nr [.], którą odmówiono pracodawcy wyrażenia zgody na rozwiązanie z MC - radnym Gminy [.], stosunku pracy w Starostwie Powiatowym w [.].
Z akt sprawy wynika, że Starostwo Powiatowe zwróciło się do Rady Miejskiej o ww. zgodę w piśmie z dnia 4 lutego 2015 r. argumentując prośbę zamierzoną likwidacją stanowiska pracy na skutek zmian reorganizacyjnych Starostwa, a zatem zdarzeniem niezwiązanym z wykonywaniem przez MC mandatu radnego. Wniosek ten przedstawiony został do zaopiniowania Komisji regulaminowej i porządku publicznego Rady Miejskiej w [.], a następnie przedstawiony pod głosowanie Rady w dniu 30 czerwca 2015 r. Opisaną na wstępie uchwałą, powołując się na art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm. dalej określanej Usg), odmówiono wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Jak wynika z jej uzasadnienia, MC jest lojalnym pracownikiem, który swoją pracę wykonywał rzetelnie i sumiennie. Likwidacja jego stanowiska pracy nie została w pełni potwierdzona i ujęta w ramach prawnych. Radny cieszy się dużym zaufaniem i poparciem społecznym. Wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym prowadziłoby do znacznego ograniczenia ochrony radnego i mogłoby mieć istotny wpływ na jego pracę w radzie miejskiej, gdyż z obawy przed utratą pracy mógłby zaniedbywać swoje obowiązki. Nie stwierdzono zatem zaistnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które uzasadniałyby wypowiedzenie umowy o pracę z radnym. Według Rady wskazana przez Starostwo przyczyna nie może stanowić uzasadnionej podstawy do wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym.