Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. II SAB/Po 21/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi A. M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: ... na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. w przedmiocie warunków zabudowy I. oddala skargę w zakresie bezczynności, II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa, III. wymierza Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu w P. grzywnę w wysokości 500 zł (pięćset złotych), IV. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego kwotę 497 zł ( czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 30 czerwca 2015 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zostało przekazane przez Burmistrza Miasta i Gminy W. odwołanie A. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjne "..." A. M. (dalej: A. M. lub skarżący), od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy W. z dnia ... 2015 r. nr ..., którą odmówiono A. M. ustalenia warunków zabudowy dla przebudowy i rozbudowy budynku na budynek usługowy (hotel) z garażem na działce nr ..., obręb W..

Postanowieniem z dnia ... 2015 r. nr ... Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. (dalej: Kolegium lub SKO) działając na podstawie art. 36 § 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm., dalej: kpa) wskazało nowy termin załatwienia sprawy do 31 grudnia 2015 r., wyjaśniając, że zwłoka w załatwieniu sprawy wynikła z nadmiernej ilości spraw złożonych do Kolegium w stosunku do możliwości orzeczniczych.

Pismem z dnia 8 stycznia 2015 r. A. M., reprezentowany przez pełnomocnika radcę prawnego M. P., wezwał Kolegium na podstawie art. 37 § 1 kpa do usunięcia naruszenia prawa poprzez rozpoznanie niezwłocznie wniesionego odwołania. Powołano, że zgodnie z art. 35 § 1 kpa organ w postępowaniu odwoławczym zobowiązany jest załatwić sprawę w ciągu miesiąca od jego otrzymania. Podniesiono, że argumentacja podana w postanowieniu Kolegium z dnia ... 2015 r. nie zasługuje na uwzględnienie, bowiem znacznego przekroczenia terminu załatwienia sprawy nie mogą usprawiedliwiać braki kadrowe oraz duża ilość spraw. Nie są to przyczyny niezależne od organu w rozumieniu art. 35 § 5 kpa. Pełnomocnik skarżącej podniósł, że SKO nie wyjaśniła, dlaczego sprawa do dnia dzisiejszego nie została załatwiona, pomimo upływu terminu wskazanego przez organ, a nadto strona nie została poinformowana ani o kolejnym przedłużeniu terminu i jego przyczynach, ani o nowym terminie załatwienia sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00