Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Po 115/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie choroby zawodowej; oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) sierpnia 2015 r., nr (...), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (dalej jako: Powiatowy Inspektor Sanitarny), działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej "K.p.a.") oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u B. K. choroby zawodowej w postaci przewlekłego zapalenie nadkłykcia kości ramiennej.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie wyjaśniono, że B. K. pracę zawodową rozpoczęła w 1983 r., podejmując zatrudnienie w "A", gdzie pracowała na stanowisku inspektora do 1997 r. Następnie, w okresie od 1998 r. - do 2005 r. była zatrudniona w Zespole Szkół nr 3 w S. na stanowisku sekretarza, a w latach 2005 r. - 2013 r. pracowała w "B" na stanowisku referenta. Jej zakres czynności i obowiązków obejmował obsługę sekretariatu głównego oraz uczniowskiego, obsługę Działu Kadr, maszynopisanie, pracę na komputerze, prowadzenie dokumentacji osobowej oraz prowadzenie rejestrów.

W toku prowadzonego postępowania uzyskano orzeczenie lekarskie nr (...) z dnia (...) stycznia 2015 r., wystawione przez Centrum Medycyny Pracy oraz orzeczenie lekarskie (...) z dnia (...) czerwca 2015 r., wystawione przez Klinikę Chorób Zawodowych i Toksykologii Instytutu Medycyny Pracy, przy czym oba powyższe orzeczenia wykluczyły możliwość stwierdzania choroby zawodowej określonej w poz. 19 pkt 5 wykazu chorób zawodowych zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. z 2013 r., poz. 1367, dalej jako "rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych"), w postaci choroby zawodowej narządu ruchu - przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej. Jak zauważył organ I instancji, w powołanych powyżej orzeczeniach lekarskich stwierdzono, że czynności wykonywane przez Beatę Kuczyńską nie były związane z wykonywaniem ruchów monotypowych oraz znacznym, wielogodzinnym przeciążeniem kończyn górnych, a pracę wykonywała w swobodnej pozycji ciała. W szczególności lekarze orzecznicy wyjaśnili, że etiologia przewlekłego zapalenia nadkłykcia kości ramiennej jest bardzo zróżnicowana, a przyczyn jej wystąpienia należy upatrywać w zaburzeniach hormonalnych, metabolicznych, zapalnych, zwyrodnieniowych oraz urazach. Stąd, przy braku potwierdzenia istotnego narażenia zawodowego nie znaleziono podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00