Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lutego 2016 r., sygn. III SA/Łd 849/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędzia WSA Ewa Alberciak Protokolant Asystent sędziego Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2016 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r., nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł działając na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011r., Nr 212, poz.1263, z późn. zm.), art. 2351 i 2352 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r.- Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014r., poz. 1502 ze zm.), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz.U. 2013r., poz. 1367) oraz 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z z dnia [...]r., Nr[...] o braku podstaw do stwierdzenia u M B choroby zawodowej pod postacią kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, wymienioną pod poz. 18.2 wykazu chorób zawodowych.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Decyzją z dnia [...]r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Z stwierdził brak podstaw do rozpoznania u M B choroby zawodowej pod postacią kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, wymienionej pod poz. 18.2 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że M B została poddana badaniom specjalistycznym w jednostce orzeczniczej pierwszego stopnia - tj. Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Ł. W wyniku przeprowadzonych badań wydano orzeczenie lekarskie nr[...] z dnia [...]r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej pod postacią: kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, wymienionej w pozycji 18.2 wykazu chorób zawodowych. W uzasadnieniu wskazano, że na podstawie obrazu klinicznego, przebiegu pracy zawodowej oceny narażenia i przeprowadzonej diagnostyki nie stwierdzono podstaw do rozpoznania choroby zawodowej pod postacią kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia. W toku postepowania ustalono, że M B od 1982 do 1995r. była zatrudniona kolejno na stanowisku; stażysty, referenta oraz specjalisty. Od 1995r., który podaje jako początek narażenia zawodowego była zatrudniona na stanowisku handlowiec. Zakres jej obowiązków obejmował prowadzenie spraw związanych z reklamacjami (tj. przeglądanie tkanin, wykładzin podłogowych), praca przy komputerze, organizacja rynku zbytu oraz windykacje i reklamacje (bezpośredni kontakt z tekstyliami). Jako przyczynę choroby zawodowej podano występowanie czynników fizycznych (tkaniny, narzędzia) oraz chemicznych (co których brak jest danych). Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia to miejscowa reakcja zapalna spowodowana ekspozycją na substancje chemiczne, bądź bodźce fizyczne. Powstaje wskutek bezpośredniego kontaktu z substancjami drażniącymi, zwykle nie przekraczając miejsca aplikacji substancji wywołującej podrażnienie. Obecnie za jeden z najważniejszych czynników ryzyka kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia uważa się pracę w środowisku mokrym (tzw. wet work) czyli ekspozycję na wodę, detergenty i inne płyny lub stosowanie nieprzepuszczalnych rękawic, stanowiące okluzyjne środowisko dla skóry rąk.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right