Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2016 r., sygn. III SA/Lu 1708/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi H. B. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] października 2015 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2015 r., nr [...]. KM Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia u H. B. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).
W uzasadnieniu decyzji Państwowy L. Wojewódzki Inspektor Sanitarny wskazał, że w dniu [...] października 2013 r. do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ś. wpłynęło zgłoszenie podejrzenia u H. B. choroby zawodowej w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ś. w dniu [...] grudnia 2013 r. przeprowadził ocenę narażenia zawodowego H. B.. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że skarżąca w okresie od [...] lipca 1982 r. do [...] lipca 2003 r. oraz od [...] sierpnia 2003 r. do [...] października 2006 r. była zatrudniona na stanowisku kasjera (w Przewozach Regionalnych L. Zakładu Przewozów Regionalnych, a następnie w firmie W. B. w Ś.), a od [...] października 2007 r. jest zatrudniona w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego [...] - Ś. Spółce Akcyjnej w Ś. na stanowisku lakiernika. Do obowiązków skarżącej na stanowisku kasjera biletów należały następujące czynności: sprzedaż biletów, prowadzenie dokumentacji związanej ze sposobem sprzedaży biletów poprzez pisanie odręcznie lub przy pomocy drukarki oraz komputera, przyjmowanie przesyłek bagażowych, ekspresowych, przenoszenie, ważenie, zamawianie druków ścisłego zarachowania, wydawanie przesyłek osobom upoważnionym. Praca w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego [...] - Ś. na stanowisku lakiernika polegała na: przygotowywaniu elementów powierzchni części kompozytowych poprzez mycie, odtłuszczenie środkami chemicznymi, zabezpieczenie części poprzez obklejenie taśmą przed malowaniem i gruntowaniem, która to czynność wykonywana była przy użyciu pistoletu lakierniczego po uprzednim napełnieniu pojemnika farbą. Waga pojemnika po napełnieniu farbą wynosi 75 dkg. Ilość nakładanych warstw farby uzależniona była od rodzaju malowanego detalu. Ponadto H. B. wykonywała hermetyzację poprzez nakładanie hermetyku przy użyciu szpachelki i pędzelka. Opisane prace wykonywane były przemiennie, w zależności od potrzeb produkcyjnych w trakcie zmiany. Skarżąca pracowała na dwie zmiany, a w pewnym okresie czasu na trzy zmiany. Pracowała również w godzinach nadliczbowych - 30 godzin na miesiąc. Jak wynika z oceny Powiatowego Inspektora Sanitarnego, najbardziej obciążające czynności to gruntowanie przy użyciu pistoletu lakierniczego. W trakcie tych czynności następuje ruch całą ręką oraz praca nadgarstka. H. B. wykonuje te czynności około 2-4 godzin na zmianę roboczą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right