Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. II SA/Po 77/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2015 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2014 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej; oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2014 r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T., działając na podstawie art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej w skrócie: "K.p.a."), art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, art. 235(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej w skrócie: "K.p.") oraz § 5 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 3, § 6 ust. 1, § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (dalej w skrócie: "rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych "), po rozpoznaniu zgłoszenia H. K. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji podniósł, że przeprowadzona w Instytucie Medycyny Pracy w Ł. ocena wydolności głosowej krtani metodą wideostroboskopową wykazała, że fałdy głosowe H. K. są symetryczne przy fonacji i oddychaniu, gładkie, zwarcie fonacyjne jest prawidłowe. Badaniem laryngologicznym i foniatrycznym rozpoznano cechy dysfonii hyperfunkcjonalnej. Nie wykazano zmian w obrębie narządu głosu charakterystycznych dla skutków wieloletniego narażenia na nadmierny wysiłek głosowy w postaci guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych bądź niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysforią, które dają podstawę do rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu.