Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 634/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.) Protokolant Specjalista Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi B.K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. odmówił stwierdzenia u B.K. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wym. w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych określonego w rozporządzeniu RM z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych. Decyzja została wydana w oparciu o ocenę narażenia zawodowego i orzeczenia lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradni Chorób Zawodowych w S. z dnia [...] r. nr [...] oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. z dnia [...] r. nr [...].

W odwołaniu od powyższej decyzji B.K. opisała stan swojego zdrowia oraz przebieg leczenia. Podniosła, że przepracowała już 40 lat w urzędach, pisząc na maszynach do pisania od 1 sierpnia 1975 r. do 31 grudnia 1998 r., a od 1 stycznia 1999 r. na klawiaturze komputera przy udziale myszki. Podniosła okoliczności i argumenty sprowadzające się do zakwestionowania stwierdzenia u niej otyłości i cukrzycy podczas badań w IMPiZŚ. Wskazała, że manualna praca na klawiaturze komputera w nieergonomicznych warunkach powoduje zespół urazów wynikających z chronicznego przeciążenia. Podkreśliła, że w fachowej literaturze podaje się, że po sześciu godzinach pisania na klawiaturze komputera poziom obciążenia rąk jest porównywalny z pracą nóg podczas 40-kilometrowego marszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00