Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Gd 375/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2015 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku delegowanego do Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Piotra Przytuły sprawy ze skargi R. M. na akt Dyrektora Gimnazjum [...] z dnia 2 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska wicedyrektora gimnazjum uchyla zaskarżony akt.

Uzasadnienie

Aktem z dnia 2 grudnia 2013r. nr [...] Dyrektor Gimnazjum nr [...] w G., działając na podstawie art. 37 ust. 1 w zw. z art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.), po uzyskaniu pozytywnej opinii Kuratora Oświaty w G., organu prowadzącego - Gminy Miasta i rady pedagogicznej Gimnazjum nr [...] w G., odwołał R. M. ze stanowiska wicedyrektora Gimnazjum nr [...] w G. z dniem 3 grudnia 2013r.

W uzasadnieniu aktu wskazano, że stanowisko wicedyrektora wymaga ścisłej współpracy z dyrektorem - czyli organem uprawnionym do powierzenia tego stanowiska i odwołania z niego. Zaniedbanie polegające na niepoinformowaniu dyrektora szkoły o problemach uczniów w sytuacji zagrożenia ich zdrowia i życia oznacza, że nie istnieją warunki do dalszej współpracy z dyrektorem. Zostałaby bowiem złamana podstawowa zasada sprawnego wykonywania obu tych funkcji.

R. M. wniósł skargę na bezczynność Prezydenta Miasta polegającą na nierozpatrzeniu odwołania od ww. aktu. Postanowieniem z dnia 28 maja 2014r. o sygn. akt III SAB/Gd 41/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku skargę odrzucił uznając, że sprawa, której skarga dotyczyła, nie należała do jego właściwości.

W następstwie skargi kasacyjnej wniesionej przez skarżącego na ww. rozstrzygnięcie, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 5 września 2014r. sygn. akt I OSK 2030/14 uchylił zaskarżone orzeczenie i wyjaśnił, że odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego ma charakter kompetencji władczej, związanej z wykonywaniem publicznoprawnych zadań w zakresie oświaty, określonych w przepisach mających charakter publicznoprawny. Akt dyrektora szkoły o powołaniu lub odwołaniu wicedyrektora szkoły jest aktem z zakresu administracji publicznej dotyczącym uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Podlega zatem kontroli sądów administracyjnych, jakkolwiek w procedurze jego wydania nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Dalej podano, że od odwołania ze stanowiska wicedyrektora nie przysługuje odwołanie. Na ten akt można wnieść skargę po wcześniejszym wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00