Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. III SA/Wa 3479/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Krawczyk, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej wymiar podatku od nieruchomości na 2009 r. uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławczego w W. (dalej: "SKO") decyzją z dnia [...] maja 2014 r. na podstawie art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012r., poz. 749 ze zm.; dalej: "O.p."), po rozpoznaniu wniosku W.W. z dnia [...] listopada 2013 r., stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta W. z dnia [...] lutego 2009 r. w sprawie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] paw. [...] na 2009 r. w wysokości 4160zł.

Na podstawie akt sprawy Sąd przyjął następujący stan faktyczny za podstawę do wydania wyroku w niniejszej sprawie.

Skarżący za rok 2009 zapłacił podatek od nieruchomości do budynku służącego działalności gospodarczej położonego w W. przy ulicy [...] pawilon [...]. Podstawę opodatkowania stanowiła powierzchnia budynku wynosząca 210,00 m2.

Pismem z dnia 8 listopada 2013 r. W.W. wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta W. z dnia [...] lutego 2009 r. ustalającej podatek od nieruchomości od wymienionego pawilonu. W uzasadnieniu wniosku W.W. wskazał, że podatek od przedmiotowego pawilonu był naliczany bezprawnie, gdyż pawilon ten nie był nieruchomością i został wzniesiony na gruncie, który W.W. podnajmował. Podnosił, że pawilon ten nie był związany trwale z gruntem, gdyż został wzniesiony nie na fundamentach, lecz na płytach drogowych MON. Został wzniesiony bez pozwolenia na budowę oraz bez wykonania dokumentacji technicznej. W.W. podnosił, że podatek od pawilony był ustalany w sytuacji, gdy nie ustalano mu podatku od gruntu na, którym pawilon był wzniesiony. Okoliczności te świadczą zdaniem wnioskodawcy o tym, że pawilon nie był nieruchomością podlegająca opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, W.W. uzupełnił pismem z dnia 16 grudnia 2013 r., w którym ponownie wskazał, że pawilon, którego dotyczy niniejsza sprawa nie był nieruchomością w sensie prawnym. Pawilon ten jest obiektem nie związanym trwale z gruntem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00