Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Gl 146/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędzia WSA Beata Kozicka Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2015 r. sprawy ze skargi G.B. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym Komendanta Miejskiego Policji w D. (dalej: Komendant Miejski Policji) z dnia [...] r. Nr [...] nadkom. G. B. został zwolniony ze służby w Policji z dniem 10 listopada 2014 r.. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu rozkazu personalnego przedstawiono przebieg postępowania oraz poczynione w jego wyniku ustalenia. Wskazano na to, że w dniu 22 września 2014 r. Prokurator Rejonowy w Z., w wyniku prowadzonego śledztwa (sygn.. 2 Ds. 753/14), przedstawił G. B. zarzut popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 1 k.k., tj. przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego, polegającego na tym, że w dniu 20 września 2014 r. w O., znajdując się w stanie nietrzeźwości 1,35 mg/dcm3 alkoholu w wydychanym powietrzu, kierował samochodem osobowym marki [...] nr rej[...].

W związku z tym rozkazem personalnym z dnia [...] r. Nr [...] Komendant Miejski Policji zawiesił funkcjonariusza w czynnościach służbowych od dnia 23 września do 22 grudnia 2014 r.

Jednocześnie, mając na uwadze negatywne konsekwencje pozostawania funkcjonariusza w służbie, Komendant Miejski Policji wszczął postępowanie w sprawie rozwiązania z nim stosunku służbowego w trybie art. 41 ust. 2 pkt. 8 ustawy o Policji,. Zgodnie z tym przepisem, policjanta można zwolnić ze służby w przypadku popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa-skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie.

W ocenie organu I instancji, zgromadzony w postępowaniu administracyjnym materiał dowodowy, w tym materiał procesowy włączony do postępowania za zgodą Prokuratury Rejonowej w Z., świadczy o oczywistości popełnienia wskazanego czynu przez nadkom. G. B., na co wskazuje przesłuchanie świadka zdarzenia z dnia 20 września 2014 roku, zeznanie z okazania osoby z dnia [...] roku zawarte w protokołach postępowania o sygn. akt [...], a także wyniki badań na alkomacie przeprowadzone w obecności funkcjonariusza z KPP w Z. jak i Prokuratora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00