Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 października 2015 r., sygn. VII SA/Wa 12/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska (spr.), Protokolant spec. Katarzyna Ławnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2015 r. sprawy ze skargi (...) na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia (...) października 2014 r., znak: (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz (...) kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia (...) października 2014 r., znak: (...) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania (...), uchylił decyzję Wojewody (...) nr (...) z dnia (...) lipca 2014 r. w całości i stwierdził nieważność decyzji Starosty (...) nr (...) z dnia (...) sierpnia 2004 r., zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej (...) pozwolenia na przebudowę istniejącego budynku gospodarczego z przeznaczeniem na budynek mieszkalno-usługowy, usytuowany na działkach nr ew. (...) w (...).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ omówił charakter postępowania nieważnościowego, a następnie wskazał, że decyzja kontrolowana w trybie nieważnościowym podlega ocenie na podstawie przepisów obowiązujących w dacie jej wydania.

Organ wyjaśnił rzeczywisty zakres inwestycji, której dotyczyła weryfikowana decyzja. W projekcie budowlanym wskazano, że przedmiotem inwestycji jest przebudowa parterowego murowanego budynku stodoły na obiekt mieszkalno-usługowy dostosowany do potrzeb agroturystyki i gastronomi (opis techniczny, str. 4 projektu budowlanego). Nowy budynek ma być podpiwniczony i posiadać 3 kondygnacje nadziemne.

Po szczegółowej analizie planowanych prac organ stwierdził, że obejmowały one rozbiórkę istniejącego budynku stodoły i budowę nowego obiektu łącznie z realizacją nowych fundamentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00