Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 września 2015 r., sygn. II SA/Wa 134/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Grochowska - Jung Sędzia WSA - Adam Lipiński Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant specjalista - Aleksandra Weiher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 września 2015 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego w sprawie zwolnienia ze służby w Policji - oddala skargę w całości -
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2013 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej w S. wydał postanowienie, w którym przedstawił skarżącemu T. S., wówczas specjaliście Zespołu Mechanoskopii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w K., zarzut o to, że w dniu [...] maja 2013 r. w W., gm. W., woj. [...], znajdując się w stanie nietrzeźwości - wyniki badań zawartości alkoholu: 0,30 mg/l, 0,31 mg/l, 0,28 mg/l, 0,24 mg/l - prowadził pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks kamy (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).
Następnie pismem z dnia 29 maja 2013 r. skarżący został zawiadomiony o wszczęciu z urzędu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. postępowania administracyjnego w przedmiocie zwolnienia go ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji oraz poinformowany o prawach i obowiązkach strony związanych z przedmiotowym postępowaniem.
Z kolei Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa [...] w uchwale z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] wskazał, iż nie wnosi sprzeciwu w przedmiocie zwolnienia wymienionego funkcjonariusza ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji.
W tej sytuacji Komendant Wojewódzki Policji w K. rozkazem personalnym z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...], działając na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji, z dniem [...] lipca 2013 r. zwolnił skarżącego T. S. ze służby w Policji i w oparciu o art. 108 k.p.a. nadał rozkazowi rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu wskazano, że z zebranego materiału dowodowego jednoznacznie wynika, iż wymieniony dopuścił się czynu o znamionach przestępstwa określonego w art. 178a § 1 k.k. Jednocześnie uznano, że popełniony przez T. S. czyn, biorąc pod uwagę jego charakter i okoliczności popełnienia (wymieniony prowadził w stanie nietrzeźwości pojazd służbowy w czasie służby), a także rodzaj zadań nałożonych przepisami prawa na policjantów (m.in. ochrona bezpieczeństwa ludzi, utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego), dyskwalifikuje skarżącego jako funkcjonariusza Policji, uniemożliwiając tym samym dalsze pełnienie służby.