Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Wr 588/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędziowie sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant starzy sekretarz sądowy Paulina Wódka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2015 r. w Wydziale I sprawy ze skargi A. C. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za zasadny zarzutu przedawnienia obowiązku oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organami administracji.
1.1. Przedmiotem skargi A. C. (dalej: strona/ skarżący) jest postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. (dalej: organ II instancji/ organ odwoławczy) z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: organ I instancji) z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za zasadny zarzutu przedawnienia obowiązku egzekwowanego na podstawie tytułu wykonawczego nr [...], obejmującego zaległość w podatku akcyzowym za sierpień 2008 r.
1.2. Z akt sprawy wynika, że organ I instancji prowadzi wobec skarżącego postępowanie egzekucyjne, na które pismem z dnia 26 listopada 2014 r. skarżący wniósł zarzut. Powołując art. 70 § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej: O.p.) podniósł, że obowiązek objęty ww. tytułem wykonawczym z upływem dnia 31 grudnia 2013 r. uległ przedawnieniu i zażądał umorzenia postępowania egzekucyjnego. W ocenie skarżącego w przedmiotowej sprawie nie wystąpiły żadne okoliczności mające wpływ na bieg terminu przedawnienia. W szczególności okoliczności zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie można wywodzić z faktu wszczęcia wobec niego postępowania w sprawie karnej skarbowej. Nie został on bowiem o tej okoliczności w sposób należyty poinformowany, a także nie zostały mu przedstawione zarzuty.