Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 maja 2015 r., sygn. IV SA/Wa 682/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.), Sędziowie sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, sędzia WSA Piotr Korzeniowski, Protokolant sekr. sąd. Julia Durka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2015 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zezwolenia na usunięcie drzew oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez E. S. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję Zarządu [...] W. Nr [...] z dnia [...] lutego 2014 r., odmawiającą E. S. zezwolenia na usunięcie 5 szt. drzew - topoli osika (3 sztuki), wierzby iwa (2 sztuki) rosnących na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...] w W. (działka ew. [...] z obrębu [...]).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:

W piśmie z dnia 7 maja 2013 r. E. S. złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie 5 szt. drzew - 3 szt. topoli osika i 2 szt. wierzby iwa, z działki nr ew. [...] obręb [...] położonej w W. [...] przy ul. [...].

Decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2014 r. Zarząd [...] W. odmówił wnioskodawczyni zezwolenia na usunięcie 5 szt. drzew - topoli osika (3 szt.), wierzby iwa (2 szt.), rosnących na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...] w W. (działka nr ew. [...] z obrębu [...]). W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że po analizie załączonych do wniosku dokumentów ustalono, że E. S. nie jest właścicielem działki nr ew. [...] z obrębu [...]. Posiada natomiast ustanowioną służebność gruntową, polegającą na prawie przechodu, przejazdu, budowy drogi oraz budowy sieci infrastruktury technicznej na działce nr ew. [...] z obrębu [...]. E. S. jest posiadaczem zależnym części działki nr ew. [...] z obrębu [...]. Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, usunięcie drzew z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela nieruchomości. Wnioskodawczyni nie przedstawiła zgody właściciela nieruchomości na usunięci drzew. Organ zwrócił się do właściciela nieruchomości z zapytaniem, czy wyraża zgodę na usunięcie przez E. S. 5 sztuk drzew. W odpowiedzi na wezwanie [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. oświadczyła, że nie jest jedynym właścicielem nieruchomości, w związku z czym zgoda musi być wyrażona przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00