Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 marca 2015 r., sygn. II SA/Wa 862/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.), Sędziowie WSA Danuta Kania, Andrzej Kołodziej, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2015 r. sprawy ze skargi K. D. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z opłat za usługi edukacyjne 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Dziekana Wydziału [...] Uniwersytetu [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Rektora Uniwersytetu [...] na rzecz skarżącej K. D. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] września 2013 r. (ponowionym [...] listopada 2013 r.) K. D. (dalej jako skarżąca) zwróciła się Dziekana Wydziału [...] Uniwersytetu [...] o zwolnienie z części opłat w związku z wynikami w nauce.

Wobec otrzymania negatywnej decyzji skarżąca wystąpiła z odwołaniem kierowanym do Rektora Uniwersytetu [...], dołączając do niego pismo kierowane wcześniej do Dziekana Wydziału [...]

Decyzją z [...] lutego 2014 r. Rektor Uniwersytetu [...], na podstawie § 12 ust. 2 uchwały Nr [...] Senatu Uniwersytetu [...] z [...] kwietnia 2012 r. w sprawie zasad pobierania opłat za usługi edukacyjne oraz art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., utrzymał w mocy decyzję Dziekana Wydziału [...] w sprawie zwolnienia z opłat za usługi edukacyjne.

W motywach wydanego rozstrzygnięcia organ zaakcentował, iż skarżąca podejmując studia w trybie niestacjonarnym - wieczorowym, miała pełną świadomość kosztów związanych z odbywaniem studiów w tym trybie, co potwierdziła zawierając umowę o warunkach odpłatności.

Podstawą do obniżenia opłat za usługi edukacyjne lub zwolnienie z nich jest - jak podał organ - albo "osiągnięcie przez studenta wybitnych wyników w nauce", albo "istotne pogorszenie sytuacji materialnej w trakcie studiów".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00