Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 marca 2015 r., sygn. IV SA/Gl 677/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2015 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w T. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w T. decyzją z dnia [...] Nr [...] stwierdził u K.K. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.

Decyzje wydano w oparciu o ocenę narażenia zawodowego i orzeczenie lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradnię Chorób Zawodowych w S. z dnia [...] Nr [...].

Odwołanie od tej decyzji złożył zakład pracy - A Sp. z o. o. z siedzibą w T. nie zgadzając się z decyzją organu I instancji, zarzucając jej naruszenie przepisów postępowania poprzez niedopełnienie obowiązku zgromadzenia pełnego materiału dowodowego, a także poprzez przekroczenie granic swobodnej oceny dowodów wyrażające się w braku wykazania związku przyczynowego pomiędzy schorzeniem, a warunkami pracy. Nadto strona podniosła, iż zespół orzekający nie zapoznał się z treścią dokumentacji medycznej z okresu zatrudnienia z lat [...], w tym z poradni lekarza pierwszego kontaktu z okresu przed podjęciem pracy w A. Strona odwołująca zarzuciła również naruszenie art. 10 k.p.a. w zw. z art. 77 § 1 k.p.a. poprzez nieustalenie następców prawnych poprzednich, zlikwidowanych zakładów pracy, gdzie była zatrudniona K.K. oraz niepowiadomienie byłych pracodawców o toczącym się postępowaniu, uniemożliwiając im tym samym czynny udział w postępowaniu. Strona odwołująca wnioskowała o uzupełnienie materiału dowodowego m.in. poprzez dołączenie do akt dokumentacji jednostki orzeczniczej, wskazującej na zapoznanie się przez zespół orzekający z pełną dokumentacją medyczną strony, i to powstałą nie tylko w okresie zatrudnienia w skarżącej Spółce (w latach [...]), ale również w okresie przed podjęciem pracy w skarżącej Spółce (w latach [...]), dołączenie wskazanej dokumentacji celem ustalenia, czy występowały inne czynniki mogące mieć wpływ na powstanie schorzenia stwierdzonego u K.K. oraz uzyskanie uzupełnienia orzeczenia lekarskiego jednostki orzeczniczej I stopnia, względnie o wystąpienie o dodatkową konsultację do Instytutu Medycyny Pracy [...] w Ł. lub do [...] Ośrodka Medycyny Pracy w K., względnie o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez PPIS w T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00