Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. III SA/Lu 513/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie: WSA Ewa Ibrom,, WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 19 lutego 2015 r. sprawy ze skargi [...] Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] marca 2014 r. nr [...]. w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 12 marca 2014 r. [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu odwołania [...], utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 21 listopada 2013 r. o stwierdzeniu u S. D., byłego pracownika Spółki, choroby zawodowej określonej jako "obustronny trwały ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo nerwowego spowodowany hałasem, wyrażony podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz", wymienionej w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

Z akt sprawy wynika, że w pierwszym zgłoszeniu podejrzenia choroby zawodowej z dnia 12 lipca 2012 r. sporządzonym przez lekarza med. K. S. chorobę S. D. określono jako głuchotę be wskazania pozycji wykazu chorób zawodowych. Poprawione zgłoszenie zostało sporządzone w dniu 23 lipca 2012 r. ze wskazaniem choroby "obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo nerwowego spowodowany hałasem" jako wymienionej w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych.

Według ustaleń przedstawionych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] w karcie oceny narażenia zawodowego w ostatecznej wersji z dnia 28 sierpnia 2013 r. S. D. pracował w przedsiębiorstwie [...], a następnie w [...] w okresie od 1 września 1967 r. do 16 stycznia 2012 r. jako specjalista elektromonter, wykonujący dodatkowe czynności konduktora hamulcowego oraz kierownika pociągu gospodarczego i roboczego w Sekcji Zasilania Energetycznego. Stanowisko pracy określono jako ruchome. Praca wykonywana była zazwyczaj przy torach i jej celem było utrzymanie sieci energetycznej. Do obowiązków pracownika należało dokonywanie oględzin sieci, jej naprawa, konserwacja i rozbudowa. Na miejsce pracy dojeżdżano pociągiem sieciowym. Czynności wykonywane były głównie z pomostów roboczych pociągów sieciowych. Przy wykonywaniu prac fundamentowo - słupowych (budowa, przebudowa sieci, usuwanie skutków awarii) używane były szlifierki, wiertarki, nożyce do cięcia blachy, przecinarki, pilarki łańcuchowe, spawarki elektryczne. Czasami praca była wykonywana wewnątrz pociągów. Prace elektromonterskie wykonywane były zazwyczaj na jednej nitce torów. Po drugiej nitce odbywał się normalny ruch pociągów. Do prac elektromonterskich był wykorzystywany agregat prądotwórczy, który był dodatkowym źródłem hałasu. Przy wykonywaniu opisanych prac elektromonterskich S. D. był narażony na hałas, którego źródłem były pojazdy szynowe oraz wymienione wyżej urządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00