Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 maja 2011 r., sygn. II SA/Po 85/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2011 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej; uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia [...] 2010 r. nr [...]. /-/ W.Batorowicz /-/ T.Świstak /-/ B.Drzazga
Uzasadnienie
W dniu 10 grudnia 2008 r. do Powiatowego Inspektora Sanitarnego wpłynęło opatrzone pieczątką "A" w P. zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej u J. B., zatrudnionej w "A", na stanowisku asystent.
Orzeczeniem lekarskim z dnia 17 marca 2010 r. nr [...] lekarz medycyny pracy przy Wielkopolskim Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu orzekł o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u J. B.. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, iż J. B. w okresie od 2008 r. do 2010 r. była czterokrotnie badana w Wielkopolskim Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu. Wykonano badania: internistyczne, ortopedyczne oraz zapoznano się z przedstawioną dokumentacją leczenia, wynikami badań oraz oceną narażenia zawodowego podaną przez samą zainteresowaną jak i pracodawcę. W wyniku przeprowadzonych badań rozpoznano u J. B. przewlekłe zapalenie nadkłykcia kości ramiennej prawej. W orzeczeniu stwierdzono, iż wykryte u zainteresowanej schorzenie znajduje się w wykazie chorób zawodowych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r., jednakże warunkiem upoważniającym do uznania go za chorobę zawodową jest udokumentowanie narażenia zawodowego, związanego ze sposobem wykonywania pracy polegającej na długotrwałym, wielogodzinnym wykonywaniu ruchów jednostajnych w wymuszonej pozycji ciała i obciążeniem grup mięśniowych znacznym wysiłkiem fizycznym. Według organu orzeczniczego uzyskane od zainteresowanej, pracodawcy oraz inspekcji sanitarnej informacje nie potwierdzają tego sposobu wykonywania pracy. Opis pracy i zakresu czynności J. B. wskazuje na to, że były one bardzo różnorodne, zmienne, wykonywane w różnym wymiarze godzin z przeważającą pracą umysłową i okresowym wysiłkiem fizycznym, a zatem nie spełniają kryteriów pracy wyżej opisanej. Zapalenie ścięgien i ich pochewek może być spowodowane wieloma czynnikami pozazawodowymi i jakkolwiek znajduje się w wykazie chorób zawodowych, to rodzaj pracy jest tylko jedną z wielu przyczyn mogących je wywołać, ale nie jedyną. Przyczyna tego schorzenia jest niekiedy trudna do ustalenia i może wynikać z innych schorzeń ogólnych ujawniających się po pewnym czasie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right